W Niemczech i Czechach gęś jest narodowym przysmakiem, z wyjątkową pieczołowitością trudnią się tam hodowlą gęsi. W Pomeranie, Holsztynie i Meklemburgu często ptak ten dochodzi wagi 12 do 13 kilo. W najrozmaitszy też sposób gęś jest tam przyprawiana i przyrządzana. Francuzi w zupełnie inny sposób przyrządzają gęś niż u nas, podaję kilka przepisów które przywiozłam z zagranicy.
Usiekać drobno na masę 37 deka wieprzowiny, zaś 40 ugotowanych kasztanów obrać z łupin i dusić w maśle, a dodawszy wątróbkę gęsią, serce i dobrze oczyszczony żołądek — wszystko drobno posiekać ; dodać też kilka drobno posiekanych szarlotek, trochę soli, pieprzu i ćwierć gałki muszkatołowej tartej. Masę tę dać do rondla, zalać rosołem i dusić 10 do 16 minut; potem postawić niech ostygnie.
Gęś przygotowaną poprzednio nadciąć koło podgardla, odciągnąć palcem skórkę od mięsa, nadziać tym farszem i zszyć. Potem włożyć gęś na rożen, obwiązać arkuszem papieru, wysmarowanym masłem i posypanym solą i piec przez półtora godziny — oblewając obficie formującym się sosem; po czym zdjąć papier, prysnąć świeżą wodą i zrumienić. Na półmisku obłożyć gęś rzeżuchą i glazurowanymi w bulionie gotowanymi kasztanami. Do sosu dodaje się łyżeczkę mąki kartoflanej a to w ten sposób, aby rozbić dobrze mąkę kartoflaną z dwoma łyżkami wody, potem wlać do sosu, zagotować, przecedzić przez sitko i oblać niem gęś, którą podać zaraz na stół.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.