Budyń – staropoloski przepis

Budyń z kartofli to tradycyjne danie, które od wieków jest cenione za swój wyjątkowy smak i kremową konsystencję. Przygotowanie go w domu to nie tylko okazja do stworzenia własnej, unikalnej wersji tego deseru, ale także do zanurzenia się w kulturze i historii naszych prababć.

Oto stary przepis na budyń

10—12 ugotowanych kartofli utrzeć ze sporą łyżką masła i kwaterką śmietany lub śmietanki, do­dać 4—6 żółtek, trochę skórki cytrynowej, 8 łyżki pudru i kilka obranych, drobno usiekanych migdałów — jeżeli masa okaże się za rzadka, dodać kilka łyżek tartej bułeczki — wszystko dobrze wymieszać i włożyć białka ubite na gęstą pianę.

Bu­dyń gotować na parze jak zwykle, lub upiec w średnio go­rącym piecu. Podać oddzielnie masło rumiane z bułeczką lub sok. Ten sam budyń jest wyborny, przekładany jabłkami, które obrać, pokrajać w plasterki, udusić w maśle i wymie­szać z cukrem i cynamonem. Potem połowę masy włożyć do formy, włożyć wszystkie jabłka uduszone, które znów nakryć resztą masy.

Budyń z kartofli można dla odmiany jeszcze ina­czej podać. Utrzeć kartofle, jak wyżej, — trzy bułki pokrajane w drobniutkie kostki obsmażyć w maśle, udusić również w ma­śle 8 jabłek obranych i pokrajanych w plasterki, dodać cukru do smaku, trochę skórki cytrynowej, kilka migdałów usiekanych i garść rodzynków — wszystko razem kilka razy wymieszać i dołożyć pianę z 4 jaj — budyń gotować wiadomym spo­sobem, a podając, posypać cukrem i cynamonem.

A tu inna wersja przepisu na budyń z bułek

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz