Z przyjemnością przedstawiam Ci staropolski przepis na mostek cielęcy faszerowany, który jest prawdziwym klejnotem kulinarnym. Ten przepis, przekazywany z pokolenia na pokolenie, to esencja tradycyjnej staropolskiej kuchni, łącząca w sobie prostotę składników z wyrafinowanym smakiem.
Mostek cielęcy faszerowany wątróbką
Mostek cielęcy, duży, tłusty, biały zrobić tak jak poprzedni; nadciąć otwór, osolić, farsz zaś zrobić następującym sposobem: Usiekać świeżą cielęcą wątróbkę i przefasować przez druciane sito; namoczyć w mleku słodkim bułkę 2-centową, a gdy już miękka wycisnąć dobrze i dać do tej wątróbki. Wziąć łyżkę masła, 4 żółtka utrzeć dobrze, usiekać bardzo drobno zielonej pietruszki, utłuc kilka ziarnek pieprzu angielskiego i prostego, dać do tej masy wątróbkę z bułką, ubić pianę z pozostałych białek, wymieszać wszystko razem dobrze, osolić do smaku i faszerować tą masą mostek, potem zszyć.
Do rondla dać 14 deka świeżej młodej słoniny, w plastry krajanej, marchwi, cebuli, pietruszki, włożyć ten mostek, podlać trochę wody, przykryć szczelnie i na wolnym ogniu dusić; a gdy już zrumienił się i dostatecznie miękki, wlać do tego pół litra rosołu i zagotować. Tymczasem wziąć dużą łyżkę świeżego, dobrego masła, dać do niego łyżkę mąki (nie dużą), utrzeć w misce na pianę, dać soku z pół cytryny, rozprowadzić tę masę tym smakiem z bruściku, dodać kilka duszonych szampionów i ugotować, ażeby sos miał kolor lśniąco biały. Pokrajać mostek w plastry na palec grube, ułożyć tak na półmisku, aby wyglądał cało, oblać tym sosem i wydać na stół.
Zobacz także przepis na mostek wołowy pieczony
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.