W kuchni, gdzie tradycja i smak spotykają się w harmonii, nie ma potrawy bardziej klasycznej niż zupa szczawiowa. To wyjątkowe połączenie aromatycznego rosołu, delikatnego szczawiu i kremowej śmietany tworzy niezapomniany smakowy festiwal, który rozgrzewa ciało i duszę.
Zupa szczawiowa przepis babci:
Ugotować rosół mocny jak zwykle. Wziąć szczawiu pięknego, suchego, oczyścić, czysto opłukać, a potem sparzyć i dać na sito, aby dobrze ociekł. Następnie usiekać go jak najdrobniej, zaś do rondelka dać masła, włożyć ten szczaw i dusić na wolnym ogniu. Gdy już miękki, zalać czystym przecedzonym rosołem, potem pozostawić, niech zakipi. Wziąć jeszcze pół litra dobrej śmietany, rozbić z łyżeczką mąki, następnie zupę zalać śmietaną, mieszając łyżką, po czym zagotować. Do tej zupy daje się grzanki z bułki, przesmażone na maśle.
Jeżeli zupa ma być postna, dać więcej masła do duszenia szczawiu; jeżeli szczaw za stary, lepiej go sparzyć. Na postną zupę zagotować jarzynę w wodzie zupełnie jak do rosołu i tym smakiem zalać szczaw, który trzeba przefasować przez sito; pół litra śmietany z łyżeczką mąki rozbitej zalać wrzącą zupą, zagotować i wylać w wazę, w której powinno być rozbitych żółtek tyle, ile jest osób. Uważać przy wylewaniu zupy, żeby nie od razu lać, ale po troszku, szybko mieszając, aby się żółtka nie ścięły. Do tej zupy podają się jaja faszerowane lub na twardo gotowane i krajane w plasterki; mogą być również jaja w koszulkach.
Sprawdź także inne staropolskie przepisy na zupy
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.