Przygotowanie owoców
Na konfitury należy wybierać owoc najdorodniejszy, świeżo w suchy dzień zebrany i nie zanadto dojrzały.
Proporcje cukru
Na 0,5kg owocu bierze się 1 kg cukru; jeżeli cukier jest w dużych kawałach, macza się go w wodzie, użyć tyle wody, ile w siebie wsiąknie; jeżeli używa się kryształu, to na 0,5kg cukru bierze się szklankę wody i wygotowuje się do należytej gęstości.
Gotowanie syropu
Można poznać, że syrop jest gotowy, gdy na gotującym się syropie ukazują się perełki, a także, gdy przestudzoną kroplę syropu wziąć w palce i rozciągać, a nitki się ciągną i nie zrywają się zaraz.
Proporcje cukru (alternatywnie)
Można także wziąć 750g cukru na 0,5kg owoców, lecz konfitura nie będzie tak trwała.
Smażenie i mieszanie
Smażyć w miedzianym rondlu dobrze pobielanym, a lepiej jeszcze w mosiężnej miedniczce z rączką, specjalnie do konfitur przeznaczonej. Podczas smażenia nie należy konfitury mieszać łyżką, lecz tylko potrząsać rondelkiem. Szumowiny nie zbierać podczas gotowania, najlepiej co kilka minut odstawiać i dopiero gdy piana opadnie, zbierać tyłem łyżki lub czystą bibułą.
Technika gotowania
Po wrzuceniu owocu w syrop, zagotować pierwszy raz szybko na mocniejszym ogniu, a potem smażyć wolniej; najlepiej po każdym zagotowaniu zsunąć rondel z konfiturą na 5 minut i ponownie nasunąć.
Dalsza obróbka
Dobrze jest nie dosmażać konfitury od razu, lecz na drugi dzień zlać w rondel, zagotować i odstawić.
Przechowywanie
Po wystudzeniu układać w słoiki, przykładać bibułą maczaną w araku lub spirytusie i zakrywać papierem pergaminowym, umaczanym w wodzie. Jeżeli konfitura zacznie fermentować, trzeba ją przegotować. Wszelkie konfitury, soki i konserwy można przechowywać w piwnicy, jeżeli jest zupełnie sucha, lepiej jednak w chłodnej spiżarni lub lodówce.
Tu znajdziesz przykładowy przepis na konfiturę z malin
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.