Gęś pieczona to niezwykle tradycyjne danie, które od lat cieszy się popularnością w polskiej kuchni. A nic nie smakuje lepiej jak gęś przygotowana przez nasze babcie i prababcie.
Gęś pieczona przepis babci
Tłustą młodą gęś po zarznięciu i spuszczeniu krwi na ocet, ze szczyptą soli, oskubać póki ciepła, na piersiach i grzbiecie, po czym powiesić w chłodzie na kilka dni aby skruszała. Biorąc ją do pieczenia, starannie oskubać i opalić nad papierem lub palącym się spirytusem, wytrzeć mąką, obmyć w kilku wodach i wyjąć wnętrzności oraz tłuszcz. Szyję i lotki odciąć, wątróbkę i żołądek oczyścić i wszystko to użyć na smak do czerniny lub na potrawę; wątróbkę można usmażyć z cebulką.
Gęś wymoczyć w wodzie, osuszyć płótnem i na godzinę przed pieczeniem natrzeć solą, zmieszaną z niewielką ilością majeranku lub bylicy. Można ją nadziać jabłkami nieobieranymi, kasztanami ugotowanymi i obranymi z łupin, łazankami z szynką gotowaną, pokrajaną w kostkę lub kartoflami na wpół ugotowanymi, po czym zaszyć i piec na rożnie lub pod blachą przez dwie godziny, polewając często wodą; jeżeli gęś tłusta, nie potrzeba jej niczym smarować, w przeciwnym razie masłem, lub tłuszczem wysmażonym z młodej słoniny. Na dopiekaniu osypać ją krajaną w talarki cebulą, a gdy się ta zrumieni pokroić ją, ułożyć na półmisku, najpierw części grzbietowe, na wierzchu udka i piersi, po czym na około obłożyć tym, czym była nadziana i polać sosem. Do gęsi podaje się buraczki lub kapustę na kwaśno. Mam nadzieję że gęś pieczona według przepisu babci będzie wam smakowała i przypomni dawne smaki z dzieciństwa.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.