Garniec wybranych czarnych, dojrzałych wisien opłukać na przetaku, wydrylować pestki za pomocą szpilki drewnianej, nalać 250ml gorącej wody i zagotować parę razy, wlać je potem do czystego płóciennego worka, uszytego jak do sera, a gdy ocieknie i ustoi się, zlać go do rondla, dodać na 250ml soku 1kg cukru i smażyć, szumując dobrze. Można dla dodania mu zapachu, wrzucić w rondel trochę pestek utłuczonych w moździerzu i zawiązanych w kawałek muślinu. Po wysmażeniu do należytej gęstości, wystudzić, zlewać do buteleczek i korkować. Z pozostałych wyciśniętych wisien można zrobić doskonałe powidła: dodawszy do nich miałkiego cukru, smażyć je przez pół godziny.
Sposób drugi. Wybrane dojrzałe czarne wiśnie utłuc w drewnianym statku z pestkami i pozostawić tak na dobę, żeby przeszły smakiem i zapachem pestek, nazajutrz wlać tę masę do mocnego płóciennego worka i przycisnąć ciężarem lub włożyć w prasę, żeby sok dobrze się wycisnął, zlać go potem do dużego słoja i postawić na tydzień w słońcu, a gdy sfermentuje, przecedzić go przez flanelę, pozlewać do czystych suchych buteleczek, zakorkować dobrze i pokłaść w piwnicy bokiem lub dnem do góry w suchym piasku. Wszystkie soki bez cukru należy w ten sposób konserwować, żeby się nie psuły. Można ten sok jak poprzedni, usmażyć z cukrem, dodając jednak na 250g cukru więcej, niż do poprzedniego.
Sposób trzeci. Wiśnie wsypać w nowy garnek i postawić je na noc w piecyku. Nazajutrz sok zlać przez sito i wysmażyć go z cukrem, biorąc go na 250ml soku ok 1kg. Pozostałe wiśnie rozłożyć na sitach lub papierze, wysuszyć i używać w zimie na kompot lub zupę.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.