Cieszę się, że jesteś zainteresowany/a odkrywaniem starodawnych przepisów. Seler faszerowany to tradycyjna potrawa, która od wieków jest ceniona za swój wyjątkowy smak i aromat. Przygotowanie go w domu to nie tylko okazja do stworzenia własnej, unikalnej wersji tego dania, ale także do zanurzenia się w kulturze i historii naszych przodków.
Staropolski przepis na seler faszerowany
Młode selery są smakowitą, a tak mało znaną potrawą, którą się przyrządza w następujący sposób: Wybrać selery jak najmniejsze i młode, obrać je starannie, wydrążyć i obgotować przez 10 minut w słonej wodzie.
W międzyczasie przygotować farsz, biorąc na 8—10 selerów 200g cielęciny, 100g szpiku wołowego, 1 bułkę namoczoną w mleku i całe jajko surowe. Mięso ze szpikiem drobniutko usiekać, wymieszać z bułką, dodać 1 całe jajko surowe, soli, pieprzu i trochę gałki muszkatołowej.
Tym farszem nadziać selery, następnie rondel wysmarować masłem, Ustawić selery jeden obok drugiego, podlać rosołem i gotować na wolnym ogniu. Oddzielnie 1 truflę ugotować w kieliszku madery, pokrajać w tyleż plasterków co selerów, na każdy seler ułożyć 1 plasterek trufli. Oddzielnie zasmażyć łyżkę masła z łyżką mąki, wymieszać z maderą pozostałą od trufli, polać selery ugotowane, wstawić je na 5 minut do pieca, aby się lekko zrumieniły i podać oddzielnie lub do rozbeef-u, polędwicy itp.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.