Kurczęta 6 tygodniowe są dobre do smażenia większe do pieczenia lub gotowania. Kapłony jednoroczne, karmione są najlepsze; jest to wyborne pieczyste. Koguty mają mięso łykowate, czerwone i niesmaczne; mogą być użyte na rosół. Kaczki półroczne są najsmaczniejsze; przed zabiciem należy je karmić przez 2 tygodnie kukurydzą. Wprost z wody bite mają smak niemiły i nie są dobre. Gęsi półroczne są najsmaczniejsze, po roku już gęsina jest twarda i potrzebuje sztucznego kruszenia. Dobrą gęś (także kaczkę) poznaje się po grubości skrzydeł i kruchości spodniej części dzioba który, gdy się naciśnie, powinien się łatwo złamać. Tłustość zaś powinna być biała i zupełnie przezroczysta. Indyk smaczny jest gdy jest młodszym mniej niż 2 lata,— starszy jest już łykowaty. Indyka lub indyczkę dobrą poznaje się po białości skóry i tłuszczu ; nie kupować takiej, która ma grube pałki, uda fioletowe, obrośnięte długim włosem i tłuszcz żółty. Młody drób ma zawsze grube łapy i kolana, z wiekiem ginie ta charakterystyczna oznaka.
Kura stara ma łapy cienkie i szyję chudą, skóra na udach jest koloru fioletowego. Ze starego drobiu nic dobrego nie można zrobić. Gołąbki młode są dobre, nie rznie się ich jednak lecz dusi. Dzikie gołębie są smaczniejsze jak swojskie.
Ogólne uwagi :
Kurczęta są dobre o każdej porze roku, kury gdy nie niosą jaj, gęsi i kaczki od połowy października do połowy stycznia, kapłony w zimie, indyki od września do grudnia. Kurczęta i gołębie powinno się zabijać wieczorem, jeżeli mają być użyte na następny dzień. Kapłony, kury, kaczki na 24 godziny, gęsi na 3 do 4 dni przed użyciem, indyki na 2 dni. Jeżeli drób ma być użyty natychmiast, to przed zabiciem wlać w dziób łyżkę mocnego octu, po zabiciu wrzucić do zimnej wody na godzinę. Kurczęta, kury, kapłony parzy się, a potem skubie. Kaczki i gęsi skubie się na sucho, po oskubaniu drobiu zapalić spirytusu i opalić drób, a jeżeli spirytusu niema, to białym papierem podpaliwszy; osmalić, aby nie zczerniały. Gęsi i kaczki po opaleniu wytrzeć jeszcze mąką, a kiełki które tkwią w skórze powyjmować starannie spiczastym nożem. Młodsze kaczki i gęsi można sparzyć. Dobre pieczyste powinno być sosiste, a przy tranżerowaniu powinno mieć kolor czysty lecz nie czerwony jak krew. Jeżeli się zanadto przypiecze, lub na raptownym ogniu dostanie skórkę ciemną, prawie czarną, wtenczas pieczyste jest twarde, łykowate i nie tylko niesmaczne ale i zdrowiu szkodliwe. Z tego powodu jeżeli pieczyste piecze się na rożnie, nie powinno się zaraz na początku piec przy dużym ogniu, tylko z wolna ogień powiększać; tak samo w rurze najpierw piec przy słabym ogniu później przy silniejszym. Pieczyste które się szpikuje, smarować piórkiem namoczonym suto w roztopionym maśle. Z drobiu szpikuje się kaczkę i gęś, również gęś szpikuje się sardelami i szarlotkami.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.